Rybníky a vodní toky

Navigace

Městské rybníky mimo území města Plzně

19. 5. 2006 | Autor: Ing. Richard Havelka

Město Plzeň má ve svém majetku také několik rybníků, které se nacházejí mimo jeho katastrální území, v okresech Plzeň - sever, Plzeň - jih, ale také Rokycany a Domažlice.

V katastrálním území Zruč je to rybník Drahotín, vybudovaný již v roce 1567 (více z historie zde). Celková vodní plocha je při normální hladině 9,2 ha. Pro svou vysokou úživnost je rybník využíván pro chov tržních ryb, jejichž předvánoční prodej na městských sádkách v Plzni se stal již tradicí. Nádrž se nachází v blízkosti chatové oblasti a je proto hojně využívána i pro rekreaci.

Dalšími rybníky v majetku města Plzně jsou lesní rybníky Horní a Dolní Kokotský s výměrou 3,6 a 2,9 ha. Oba se nacházejí na katastrálním území obce Bušovice. Rybníky jsou pojmenovány po obci Kokot zaniklé v 15. století. Vzhledem ke specifickým podmínkám je biotop Kokotských rybníků významným krajinotvorným a retenčním prvkem.

Kolotské rybníkyKolotské rybníky

U obce Vitinka v okrese Rokycany se nachází stejnojmenný dvouhektarový rybník Vitinka, označovaný také jako Velký rybník, vybudovaný někdy kolem roku 1781. Je využíván především k chovu ryb a k rekreaci.

Rybník VitinkaRybník Vitinka

Rybník Fulín v katastrálním území Vejprnice leží v blízkosti dálnice ve směru na Rozvadov. Jeho výměra je 2,6 ha. V současné době je v pronájmu místní organizace ČRS Líně, která ho využívá k produkci ryb. Vzhledem ke své poloze je rybník významný pro retenci vod jak z okolí dálnice, tak ze zemědělsky obhospodařovaných ploch v okolí.

Rybník v katastrálním území obce Střelice nazývaný Pod vrchem Trní má výměru 4,1 ha. Je produkčním rybníkem místní organizace ČRS Holýšov, která si ho od města Plzně pronajala.

Informace o GDPR

 

Oficiální stránky města Plzně

 

Novinky na E-mail

6551

Město Plzeň