2007
Navigace
- Úvodní stránka
- Archiv
- 2007
- Cervia 2007 - plzeňská expozice
Cervia 2007 - plzeňská expozice
12. 6. 2007 | Autor: Ing. Irena Tolarová
Zajištěním návrhu a realizací plzeňské expozice byla pověřena Správa veřejného statku města Plzně. Námětem naší expozice je letos plzeňský znak.
Cervia citta giardino 2007 - expozice města Plzně
Plzeňská věž převyšuje kopce ……… zpívá se v lidové písni. Věž katedrály sv. Bartoloměje vysoká 112 m je skutečně vidět zdaleka. Květinové kopečky (Begonia, Tagetes, Althernanthea) symbolizují tři významnější vrchy kolem města – Chlum, Krkavec a vrch Radyně se stejnojmenným středověkým hradem. Úzké bílé pásky pak připomínají původní císařské silnice směřované přímo na plzeňskou věž.
Květiny ve čtvercích jsou v barvách plzeňského znaku – bílé, žluté, červené a zelené. Městský znak se vyvíjel více než 150 let. První si Plzeňané zvolili do svého erbu chrtici jako symbol věrnosti králi. Exotické zvíře - velblouda získala Plzeň do znaku v době husitských válek roku 1433. Velblouda, kterého do té doby v Plzni nikdo neviděl, ukořistili měšťané od obléhatelů města a na věčnou vzpomínku jej přidali do znaku. Uprostřed erbu vidíte krále Václava II. – zakladatele města v plné zbroji. Svázané klíče a zbrojnoš s polovinou černého orla připomínají neklidnou dobu za vlády krále Jiřího z Poděbrad, kdy mezi městem a králem vypukla válka. Tři kopce s křížem a anděla jako strážce znaku věnoval Plzni papež Řehoř XIII. jako výraz díků za věrnost katolické víře.
Tak jako se postupně plnil znak města v dobách nejrůznějších klání, získala v loňském roce Plzeň výsadu používat znak „evropských kvetoucích měst“. V souboji se čtrnácti evropskými městy v soutěži „Entente Florale Europe“ získala Plzeň stříbrné ocenění. Pestré kvetoucí město zde představuje barevná zahrádka kolem věže. Neopomenutelnou tradici vaření piva v našem městě pak připomíná sud – Pilsner Urquell.