2005
Navigace
- Úvodní stránka
- Archiv
- 2005
- Cervia 2005 - Plzeň, město řek
Cervia 2005 - Plzeň, město řek
9. 7. 2005 | Autor: Ing. Hana Hrdličková
V letošním roce se město Plzeň zúčastnilo zahradnické výstavy Město v květech v italské Cervii již počtvrté. Autorkami libreta k zahradní expozici s názvem Plzeň, město řek byly tentokrát Ing. Jana Pechová PhD. a Ing. Irena Tolarová. | ![]() |
na vysvětlenou
Ze čtyř stran přitékají do plzeňské kotliny čtyři řeky Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Právě řeky ovlivnily vedení středověkých obchodních cest - norimberské, řezenské a saské. Na jejich křižovatce bylo roku 1295 založeno královské město Plzeň. Dnes se čtyři řeky jako jeden z posledních přírodních živlů proplétají velkým městem. Postupně se stékají a utvoří řeku jedinou Berounku, která pokračuje směrem k Praze.
Jedna “řeka“ v Plzni pramení - řeka piva, ze všech plzeňských toků nejznámější. První pivo se začalo v Plzni vařit již po založení města v roce 1295. Její zakladatel král Václav II. udělil právo várečné 260 měšťanským domům a vaření piva se stalo výnosným zdrojem obživy podnikavých měšťanů. V roce 1839 byl založen moderní Měšťanský pivovar. V říjnu 1842 tu sládek Groll uvařil pivo novou metodou spodního kvašení, takzvaný světlý ležák. Tuto událost si pivovar připomíná každoroční slavností Pilsner fest. V roce 1892 byla vytvořena ochranná známka Pilsner Urquell.
![]() | ![]() |
motivy expozice
Tématem expozice jsou zmíněné plzeňské toky. Skutečné řeky symbolizují květinové pásy vlnící se mezi symbolickou krajinou - stromy a keři. Vlajky – říční návěstí, Vám prozradí jejich jména. V místě, kde se květinové řeky setkají se zrodí zlatý, plzeňský pramen. Ten, na rozdíl od řek, které zůstávají v krajině (trávníku), teče rovnou k lidem celého světa.
![]() | ![]() |